Yatırım Teşvik Belgesi Makine Doğrulama, Elektronik ortamda düzenlenen Yatırım Teşvik Belgesinin ekinde onaylanan Makine ve Teçhizat Listelerinde yer alan detayların yine elektronik ortamda kontrol edilmesidir. Teşvik mevzuatı gereği satıcılar onaylı satırda yer alan bilgilere uyumlu fatura kesmek zorundadır. Onaylı satırın bilgilerinin satıcı firma ile paylaşılabilmesi için barkodlu bildirim ile satıcıların "Makine Doğrulama" adı verilen işlemi yapması gerekir. E-Devlet sisteminde yapılan Makine Doğrulama işlemi hakkında tüm detaylar sayfamız yer almaktadır.


Makine Doğrulama Nedir?

Yatırım Teşvik Belgesi Makine Doğrulama, elektronik ortamdaki Yatırım Teşvik Belgesi ekinde yer alan makinelere ilişkin bilgilerin fatura kesilmeden önce görüntülenmesi ve doğrulanmasıdır. Teşvikli faturalar düzenlenmeden önce onaylı listedeki bilgilerin kontrolü gerekir. Çünkü teşvik mevzuatı makine adı, tanımı, miktarı gibi bilgiler açısından onaylı listeye birebir uyumu zorunlu tutar. Bu uyumu sağlamak için de makine teçhizat listesinde fatura kesilecek satırın bilgilerini görmek gerekir. Satıcılar kendilerine E-TUYS sistemi üzerinden iletilen barkod ile birlikte E-Devlet Makine Doğrulama sistemine girerek gerekli kontrolleri yapmalıdır.

Makine Doğrulama Nasıl Yapılır?

Bir satıcı Yatırım Teşvik Belgesi sahibi yatırımcılara makine teslimi yapacağı zaman Katma Değer Vergisinden muaf fatura kesebilecektir. Ancak bunun için ilgili makinenin teşvik sisteminde onaylanmış olması gerekir. Makinenin hangi şartlarda onaylandığını kontrol etmek için makine doğrulama adı verilen işlem yapılmalıdır. Makine doğrulama ekranında söz konusu makinenin bilgileri mutlaka kontrol edilmeli ve teslim edilecek makine ile teşvik bilgileri uyumlu ise fatura kesilmelidir. Aksi halde teşviksiz alım yapılması gerekir. Makine doğrulama işlemi için aşağıdaki adımlar izlenir:

 1. E-Devlet sisteminde "Yatırım Teşvik Belgesi Makine Doğrulama Bağlantısına" tıklanır.
 2. Açılan hizmet sayfasında yatırım teşvik belgesi eki makinenin bilgileri doğrulanır.
 3. Bunun için satıcı firma vergi kimlik numarası, yatırımcının teşvik belge numarası ve e-posta ile gelen barkod kullanılır.
 4. İlgili kısımlar eksiksiz doldurulur. Her sayfa açıldığında yenilenen güvenlik resminin doğru bir şekilde yazılması gerekir.
 5. Sorgula butonuna basılarak gerekli bilgiler görüntülenir.

Barkod bilgisinin gelmesi için öncelikle yatırımcı E-TUYS sistemi üzerinden satıcıya bildirim yapar. Satıcı e-posta adresine barkodlu bir bildirim düşer. Burada yer alan teşvik belge numarası ve barkod ile makine doğrulama yapmak mümkündür.

Makine doğrulama yapıp, onaylı satır bilgilerini sorgulamak ve daha sonra buna uygun fatura kesmek önemlidir. Onaylı makine ile teslim edilecek makine uyumlu değilse teşvikli fatura kesilmemelidir.

Makine Doğrulamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Makine doğrulama yaparken özellikle dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlar:

 • Onaylı listedeki makinenin adı ve tanımı ile fatura birebir uyumlu olmalıdır.
 • Onaylı listede yer almayan hiçbir makine için teşvikli fatura alınmamalıdır.
 • Onaylanan miktardan fazla makine alınması yanlıştır. Onaylı listede bulunan miktar bağlayıcıdır.
 • Önce fatura kesilip daha sonra liste değişikliği yapmak mevzuata aykırıdır. Önce ilgili makineyi onaylatıp daha sonra alım yapılır.
 • Onaylı listedeki ölçü birimine dikkat etmek gerekir. Adet olarak onaylananlar için tam olarak onaylı adet sayısında fatura alınabilir. Set olarak kesilenler için birden çok fatura alınmasında sakınca yoktur.
 • Doğrulama sırasında makinenin adı, tanımı, miktarı ve birimine dikkat edilmelidir. İhtiyaç olması halinde sistemde bulunan GTİP kodundan da yararlanılması faydalıdır.
 • Doğrulama yapılan makine tanımı ile teslim edilecek makine tanımı uyumlu değilse, yanıltıcı fatura düzenlemek çok sakıncalıdır. Makine doğrulama ekranındaki onaylı makine bilgisine uyumlu hale getirmek için faturada gerçek dışı düzenlemeler yapılmamalıdır.

Önemli Uyarı! Makine doğrulama ekranındaki bilgilerle uyumlu hale getirmek için düzenlenecek faturada gerçek dışı bilgiler yer almamalıdır. Teslim edilecek makine ile onaylı satır birebir uyumlu ise teşvikli fatura kesilmelidir. Söz konusu makine onaylı listede bulunmuyorsa, bu makine teşviksiz temin edilmelidir.

Makine Doğrulama Neden Önemlidir?

Onaylı listede bulunmayan bir makinenin teşvikli temin edilmesi hem yatırımcı hem de satıcı için sorun teşkil eder. Bunun önüne geçmek için doğrulama ekranı oluşturulmuştur. Standart bir prosedür olarak bir makine alınmadan önce E-TUYS bildirimi yapılmalı, satıcı makine doğrulama yapmalı ve uygunsa teşvikli fatura kesmelidir. Bu durumda, satıcı makine ile ilişkili katma değer vergisini geri alabilir. Onaylı listede bulunmayan bir makine için yapılacak teşvikli teslimde, yatırımcı bu teşvik miktarını müeyyide ve yasal faizlerle birlikte iade ederken, satıcı da makine ile ilgili katma değer vergisini geri alamaz. Ayrıca, yapılan işlemde kasıt ve yanıltıcı beyan varsa hukuki ve idari yönden ayrıca işlem tesis edilir.

Makine doğrulama kadar önemli olan bir başka husus da yatırım teşvik belgesi sorgulamadır. Çünkü aktif olmayan bir belge kapsamında teşvikli teslim yapılamaz. Bu nedenle, satıcıların mutlaka makine doğrulama ile birlikte yatırım teşvik belgesi sorgulama yapmaları önerilir. Yatırım teşvik belgesi sorgulama ile ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Makine doğrulama ile birlikte satıcıların yatırım teşvik belgesi sorgulama yapmaları da tavsiye edilmektedir. Bu sayede, aktif olmayan bir teşvik belgesi kapsamında makine satışı yapılmamış olur.